Olen end sättinud laste söögimaja trepile. Meie kodune pliit lakkas töötamast,  seega lõke ja söed on ainus võimalus söögi valmistamiseks.  Minust paremal, sütel, keeb vürtsidega  kõrvitsasalat  ja vasakul suhkrusiirup piparkoogitaigna tarvis. Norman on meisterdanud vanast koolimaja nimega plekktahvlist piparkoogi küpsetamiseks aluse, hõõrudes sellelt  liivapaberiga vana värvi. Enjera küpsetasime ilma korstnata majas ning  lõkkel keevad kartulid. Suits hajub majast läbi akna ja katuseava, kuid ruumis on piisavalt suitsu, et puid sättides silmad vingust vesiseks saada.  See on terve päeva kestev protsess, mis vaheldub hakkimise, segamise ja pideva lehvitamisega, et söed ei kustuks.

Mõte läheb tahtmatult Etioopia naistele ja siinsele elukorraldusele. Lisaks nendele pikkadele tundidele toas põleva lõkke ääres toitu valmistades, tassivad naised kõige raskemaid kotte ja teevad kõik koduga seotud tegemised. Selline suitsus toidu valmistamine on igale Etioopia naisele igapäevaelu. Kui pereisal on töökoht, võetakse ka abiline, kelle sissetulek on kuus healjuhul 17 eurot, prii söök ja magamisase. Parimal juhul võib kitchen-lady pühapäeval ka kirikusse minna.

Trepp, kuhu end söealustega sättisin, on päikese eest varjul, hiigelsuure mangopuu all. Minu kõrvale on ilmunud  ka kanad, kes segamini kirikumuusikaga teevad väga unustamatut taustaheli. Tunnen kogu selle pühadetoidu  ettevalmistamise juures erilist tänulikkust.

Just Eesti toidul, siin Etioopias, on eriline tähendus meile kõigile.  Meie kõigi teadlik otsus oli veeta siin aastavahetus ja jõulud, kuid ikka keerleb enamus vetslustest ümber meie perekondade ja lähedaste. Kasutame oma kombeid ja harjumusi igapäevaselt. Teeme söögipalveid tihti Lisanna pere tarditsioone järgides, teame teineteise õdesi, vendi ja ka nende lapsi, igatseme kõige lihtsamate eestipäraste toitude järele ja mida kõike, et  tunda ennast siin koduselt.  Vestleme sellest, kuidas ehitada Martin Kuuske, et tekitada jõulumeeleolu või venitades naabriaiast jõulutähte, et saata mailiga Eestisse jõuluteemalisi tervitusi.

Samal ajal, kui mina rahulolevalt lõket valvan ja kulpi keerutan, on kõigil mööda Soddot laiali oma toimetused. Annika, Martini ja Lauri hommik algas Hildanat abistades, laste tervist kontrollides. Lisanna, Valter alustavad oma inglise keele tunni läbiviimist. Laur aga alustas ülikoolis loengutega. Kõik kulgeb kuidagi sujuvalt ilma erilise aja planeerimiseta. Proovime teadlikult Euroopa tempoga siiseid tegemisi mitte nihu keerata. Oleme oma koduse elamise ja tegemistega piisavlt šokeerinud igat kohalikku, kes majast sisse astub, nõusid pesevate meestega. Kogu see naistepärane tegevus domineerib just sel põhjusel, et  Eesti naiste osakaal on kolm kuuele. Majasisene graafik jookseb aga kõigile võrdselt. Kõik tegemised annavad siin aega mõelda ja mõelda ja mõelda.

MERLE