Aasta on möödas, kui külastasin Soddost 10 kilomeetrit eemal asuvat Telbo kliinikut. Kuulsin, kui raske on kultuuri traditsioone muuta ja juurutada harjumust lapsi ilmale tuua turvaliselt haiglas. Üheks suuremaks takistuseks on õnnistuse kadumine haiglas sünnitades. Ka puudub enamusel võimalus osta lapsele mähkimiseks lina. Selleks kasutatakse täiskasvanute vanu riideesemeid.

Kliiniku juhataja Hildana Dawit oli mures, sest sünnitajate abipakid olid lõpukorral. Toetuspakk on suureks motivatsiooniks, et muuta kohalikku traditsiooni.

Sel nädalal saime kohalikule Soddo kliinikule üle anda esimesed abipakid. Kohalike nõuandeid järgides sai Eestis kootud või heegeldatud mütsike, mähkimislina ja seep pakitud kilekotti koos paberil õnnesoovidega ja lipikuga, millele paki saaja märgib oma andmed. Küsisime haiglas, mis saab, kui emal piima pole. Selle küsimuse peale saime hämmastava vastuse.

Kui perre sünnib esimene laps, siis naise ema või lähim naissugulane võtab noore ema koos beebiga oma majja. Kolme kuu jooksul ei ole emal ühtki muud kohustust, kui ainult toita ja pesta oma beebit. Selline hoolitsus välistab igasuguse kõrvalise mure ja ka selle, et emal piima ei jätkuks. Meie aga ei suutnud vastusega leppida ja kordasime oma küsimust edasi. Vastus oli aga meile levinud arusaamale raskesti mõistetav. Selliseid olukordi tekib väga-väga harva ja emapiima puudumine tähendab vastsündinud lapse surma.

MERLE

Kliiniku juhataja Hildana Dawiti tööülesannete hulka kuulub kohalikes arendada harjumust oma beebid turvalises keskonnas ilmale tuua. Keskmist eluiga etioopias mõjutab just kuni 5 aastaste laste suremus. Ühendus haiglaga, mis lapse sündimisel emale jääb võib osutuda lapse ellujäämisele vägagi tähtsaks. Paljudele naistele on sünnitamine esimene kontakt tervishoiuasutusega. Siit saab alguse ema usaldus meditsiini vastu, mis tagab paremad võimalused lapse ellujäämisele tulevikus. Haiglas sünnitamisel on veel oluline koht kaasa saadud informatsioonil pereplaneerimiseks.  Sünnitusabi ja erinevad vahendid pereplaneerimiseks on tasuta kättesaadavad kõigile.

Kliiniku juhataja Hildana Dawiti tööülesannete hulka kuulub kohalikes arendada harjumust oma beebid turvalises keskonnas ilmale tuua. Keskmist eluiga etioopias mõjutab just kuni 5 aastaste laste suremus. Ühendus haiglaga, mis lapse sündimisel emale jääb võib osutuda lapse ellujäämisele vägagi tähtsaks. Paljudele naistele on sünnitamine esimene kontakt tervishoiuasutusega. Siit saab alguse ema usaldus meditsiini vastu, mis tagab paremad võimalused lapse ellujäämisele tulevikus. Haiglas sünnitamisel on veel oluline koht kaasa saadud informatsioonil pereplaneerimiseks. Sünnitusabi ja erinevad vahendid pereplaneerimiseks on tasuta kättesaadavad kõigile.

Kui perre sünnib esimene laps siis naise ema või lähim naissugulane võtab noore ema koos beebiga oma majja.

Kui perre sünnib esimene laps siis naise ema või lähim naissugulane võtab noore ema koos beebiga oma majja.

Haigla personal koos vastsündinuga

Haigla personal koos vastsündinuga

Eestis kootud või heegeldatud mütsike, mähkimislina ja seep, pakitud kilekotti  koos paberil õnnesoovidega ja lipikuga  millele paki saaja märgib oma andmed.

Eestis kootud või heegeldatud mütsike, mähkimislina ja seep, pakitud kilekotti koos paberil õnnesoovidega ja lipikuga millele paki saaja märgib oma andmed.