Nii suure tähendusega tervitust pole ma kirjutanud kunagi ühelegi kirjale. See on Sidamo tervitus. Värvikirevast rahvustekooslusest Etioopias on eriline rikkus meie kultuuriruumi midagi uut kaasa võtta. Wolaitalaste naabrid on Sidamo rahvas, kes jääb umbes 100 km kaugusele Wolaita Soddost.

Sõitsime Awassasse, et kohtuda sõpradega, kelle abil saime pealinnast kätte oma mahajäänud kohvrid. Tugevate traditsioonidega kultuuris on iga päev eri üritused, mis on seotud kas pulmade, lapse sünni või matustega. Meid haarati kaasa ühele perekonnasisesele pulmadele järgnevale koosviibimisele.

Külastasime vastabiellunud pruudi onu kodu, kogunenud oli umbes 25 inimest. Lähisugulased kutsuvad peale pulmi kordamööda vastabiellunuid õhtusöögile, et tervitada pruudi abikaasat perekonda vastuvõtuks. Mis iganes peaks olema nende elus kunagi murekohaks, on nad sinna koju alati teretulnud. Olen ka enne osalenud paljudel traditsioonilistel koosviibimistel. Ühised laulud koos palvega ja õhtusöögiga on hoolimise ja armastuse märk, kinnitus perekonda kuulumisest. Selle koosviibimise ühine palve oli nii liigutav, et raske oli ükskõikseks jääda ja järgnevatel päevadel sellele mitte mõelda.

Wolaita kultuuris pole ma kuulnud tervitusest, mis tähendab tõlkes „Sinu kannatused tulgu minu peale!“. Proovin mõelda, keda oma sõpradest või kõige kallimatest inimestest olen alati valmis nii tervitama. Kas üldse? Tervitajale aga vastatakse samaga. Isegi kui need on lihtsalt väljaöeldud sõnad, siis nende mõjus ei peaks kahtlema. Selline tervitaja on igal juhul rahu tooja.

Kui palju ilu võib olla meile tundmatus kultuuris ja kui rikastavad on erinevad ilusad kombeid, mida võiks kodus jagada …

Nende mõtetega lõppes meie nädalavahetus Awassas. Sõitsime lennult maha jäänud kohvritega tagasi Soddo poole. Minek nagu ikka: pool tundi kauplemist kohvrite tasu üle, siis tund bussis ootamist, et kohad täituksid. Bussi täitudes tuli hoopis bussivahetus teha, sest ega enne sõidu alustamist keegi bussi korrasolekut ei kontrolli.

Viimase intsidendina vaidlesime selle üle, et mitte maksta topelt kohvrite transpordi eest, sest eelmise bussi kohvrite korraldaja oli kadunud koos raha ja katkise bussiga. Kella kaheksaks olime Soddos.

Reisimisega seotud ebamugavuste juures on ka palju head, mis paneb halva unustama. Järgmise päeva hommikul oli koosolek ühiselamu ehituse plaanide teemal. Mingil enneolematul viisil sai arutelu nii kiire lahenduse, et hotelli tagasi jõudes tuli rõõmust nutt. Kiired lahendused ei ole siin üldse tavapärased. Siiski on ka selles kultuuris vaja jätkuvat usku, et head asjad ei ole Jumala plaani kohaselt keerukad ehk sünnivad kiiresti.