Mana ja Manša hõimude tütarlaste ühiselamu ehitus on hoogsalt alanud. Valminud on territooriumi aed, vundament, veeühendused, kanalisatsioon. Ehituse protsessis on tunda Jumala juhatavat kätt. Oleme vaimustunud, et protsess on alanud üllatusliku sujumisega.

Projekti ülevaataja koha peal on meie koostööpartner pastor Dawit Guduno.  

Varsti alustab Sodos kooliteed 20 esimest noort neiut nendest hõimudest. Kooliaasta algab septembri keskel ja koju esimesi tunnistusi näitama minnakse siis veebruaris, kuu kodudes ja tagasi kooli teiseks poolaastaks, mis kestab juuni lõpuni.

Dawit Guduno on Lõuna-Etioopia evangelist, kes on pühendanud oma elu hõimurahvaste evangeliseerimisele. Tema südamesoov on parandada haridusele juurdepääsu neis piirkondades, kus pole vajalikku infrastruktuuri ega elektrit ning  kaugemalasuvasse kooli pääseb ainult jala, võttes aega mitu tundi. Sattusime temaga koos 2019. aastal Mana ja Manša hõimude juurde. Olukord puudutas kõiki, kes seda piirkonda külastasid.
Oleme MTÜ Damotas südamest tänulikud iga kaasamõtleja ja toetaja eest. Uued algused on meid kõiki ees ootamas, nii armsal kodumaal Eestis, kui ka kaugel Etioopias.
Ühiselamu aasta ligikaudne kogukulu on lapse kohta 215.- eurot, selles sisaldub kahe kasvataja/õpetaja töötasu, laste kolm sooja toidukorda, muu majapidamiskulu. Lastel on samas majapidamises võimalus pesta pesu ja ennast. Ühiselamusse tuleb söögiruum/elutuba kahekümnele õpilasele söögilauaga  ning õhtuses  osaduses viibimiseks. Eraldi on kaks magamisruumi.
Mõelgem koos neile kaugetele ja sügavatele vajadustele ja võimalusel toetagem südame järgi toe vajajaid, jätkame ka nendele lastele isiklike toetajate otsimist.
Vaata videoklippi ehituse senisest protsessist

Koolihariduse vajadusest täpsemalt saime teada pastor Dawitiga läbi viidud intervjuust.

Pikakasvuline ja siledanahkne rahvas, rahvas, keda kardetakse ligidal ja kaugel, rahvas, kes on vägev ja vallutaja, kelle maad jõed uhuvad. Jesaja 18 

Kas etiooplased usuvad Jumalat? 

Jah.

Miks etiooplased Jumalalt abi ei küsi? 

Etiooplased on uhke rahvas, nad ei ole kunagi olnud koloniseeritud, pole alandlikud Jumala ees, nende usk pole korrektne. Jumal ei tööta nendega. Eesmärk – inimesed peavad pöörduma nägudega Jumala poole, me peame muutma mõtlemist piibli järgi. Töötame palju, õpetame neid, et anda kvaliteetne haridus. Nad peavad õppima Jumalat paremini tundma.

Kas sa tead midagi Eestist? 

Tean – kunagi oli üks sõber Eestist. 

Kui käid Sodos ringi, näed, et vaesust on igal pool, paljud inimesed vajavad abi. Miks sa otsustasid toetada just Mana ja Manša hõime? 

Minu süda kuulub nendele hõimudele. Neil pole mitte mingisuguseid õiguseid. Tauro piirkonna rahvas on nad välja tõrjunud, sest piirkonnas, kus hõimud elavad, olid inimesed põlvkondi tagasi inimsööjad. Olen sinna saatnud evangeliste, et Tauro inimesed oma suhtumist muudaksid. Tahan tuua hõimud rahva sekka kirikuõpetuse kaudu, et nad ei tunneks ennast tõrjutuna. 

Kuidas aitab Etioopia valitsus vaeseid, kuidas töötab sotsiaalministeerium?

Etioopias on rohkem kui 85 hõimu. Valitsus ei suuda kõike seda hallata – korruptsioon, sõda, nälg, põud, veepuudus. Valitsus teeb väiksed asju, mõnikord antakse 15 kilo maisi, mõnes kohas tuuakse veevõtukoht lähemale, mis on ka suur asi. Minu isa, kes on praegu 100-aastane, pidi vett tooma kümne kilomeetri kauguselt. 

Kuidas abistab Wolaita kohalik valitsus oma vaeseid?

Wolaita valitsusel pole õigusi, Etioopia valitsus ignoreerib neid, sest piirkond on vaene. Valitsus abistab rikkaid piirkondi, kust tuleb riigile raha. 

Miks valisid Mana, Manša hõime toetama just need inimesed, kes juba toetavad Sodo õpilasi?

Teist valikut polnud ja nad jäid mulle silma, seega pöördusin nende poole. 

Kuidas suhtub etiooplane valgesse välismaalasesse? Kas ta mõtleb, mis emotsioonide või tunnetega jagab välismaalane seda, mida siin koges?

Oleneb inimesest. Tänavainimesed mõtlevad ühtmoodi ja teised, haritud inimesed, mõtlevad teistmoodi. Abi vajab kogu maa!