Tagasiside Etioopiast (ajakiri Meie Aeg jaanuar 2010)

Tagasiside Etioopiast

Detsembri Meie Ajas kutsusime üles annetama raha Etioopia koolile, kus Andres Ploompuu mõnda aega vabatahtlikuna töötas. Alljärgnevalt katkeid Andrese veebipäevikust.

02.12
Tänaseks on jäänud Etioopias olla veel natuke peale 4 nädala. Suured tänud kõigile annetajatele. Karmen andis teada, et tänase seisuga on annetatud 7500 kr. Püüame vähemalt osa sellest summast täna Etioopiasse toimetada. Selle rahaga püüame täita kaks eesmärki:
1. Osta kooli õpilastele õpikud!
2. Toetada vaeste vanemate lapse ravikulusid
Möödunud postituses kirjeldasin, kuidas üks 13-aastane tüdruk (kelle nimi on Kidist) tänaval kokku kukkus. Karmen Palts ning ka kohaliku kristliku haigla arstid diagnoosisid, et selliseid nn absence epilepsia hoogusid võivad põhjustada kas epilepsia või ajukasvaja. Tuleb veenduda, et Kidistil pole ajukasvatajat. Selleks tuleb meil sõita teise linna, kus on olemas vajalik tehnika. Vastavate uuringute tegemine läheb maksma kuni 1000 kr. Kuna kogu pere kuusissetulek ei ületa 1000 kr, siis püüame neid ka selles aidata.

10.12
Tänase seisuga on ära kulutatud kõik 8400 birri. Lühidalt sellest järgmiselt:
1. Teisipäeval ostsime kooli lastele õpikuid. Kokku kulutasime ligi 4000 birri, mille eest saime 372 raamatut.
2. Eile käisime Epilepsia all kannatava Kidisti ja tema isaga Awasa nimelises linnas, kus meil õnnestus teha talle CT test, mis kinnitas, et Kidistil ajukasvajat ei leitud. Samuti õnnestus meil leida ka epilepsiahoogude ärahoidmiseks vajalik ravim. Kui kõik kenasti läheb, saab tänu teile Kidisti juba uuest nädalast normaalselt koolis käia. Te olete talle kinkinud tuleviku. Samuti sai talle ostetud ka kingad (150 birri), mida tal polnud. Linna sõiduks laenas ta emalt kingi. Kokku kulud: test 1300 birri; kingad 150 birri; bussipiletid 200 birri.
3. Täna anti mulle teada, et kool ehitab lastele käimlat, kuid puuduvad vahendid, et see lõpetada. Selle lõpetamiseks on vajalikud veel 3000 birri.

23.12
Tere kõigile ja kõigepealt suured tänud, et olete seda projekti nii jõuliselt toetanud. Eriti suur tänu aga Jaan ja Taimi Ploompuule, kes annetasid 100 000 kr. Viimased päevad olengi olnud hõivatud selle kulutamisega. Möödunud nädalal käisime spetsiaalselt pealinnas Addis’es vajalikke asju ostmas. Me ostsime koolile raamatuid 10000 birri väärtuses, 5 arvutit koos võrguprinteriga ning kahe UPSiga. Sellel pühapäeval käisid ka selle firma poisid tasuta võrku ehitamas, et arvuteid saaks maksimaalselt ära kasutada. Samuti muretsesime koolile mootorratta, mis spetsiaalselt mõeldud siinsete karmide tingimustega toime tulema. Kooli õpetajad ei suuda oma tänulikkust ära väljendada.
Lisaks ostsime ka koolile päris koolikella. Samuti on sellest rahast aidatud ka ühte epilepsia all kannatavat tüdrukut ning praeguseks on ta tänu teie annetustele jälle koolis tagasi ja saab õiget ravimit. Nii palju on veel ära teha, et mul jääb kahest nädalast väheks. Eks püüan parimat anda ja teie eestpalved on teretulnud.
Ühtekokku koguti 126916,20 krooni ja 30 eurot. 30 senti tuli veel intressidest.

24.12
Kõik toimuv on kogu koolile midagi ääretult uut ning elevust on õhus selgesti tunda. Isegi kooli uus kell (mis on tegelikult pigem tuletõrjesireen) on lapsed oma lummusesse haaranud: pärast koolikella kõlamist võib kuulda, kuidas lapsed seda suure kisaga jäljendavad.
Aitäh kõigile annetajatele. Kokku oleme saanud ligi 130 000 kr, mis on üle ootuste suur. Praeguseks on veel alles sellest Etioopia valuutas ligikaudu 55 000 birri. Seega järgmised päevad siin saavad olema päris kiired.
Möödunud nädalavahetusel kutsuti mind kõnelema ja külastama ühte külakirikut. Sellesse külla jõudmiseks tuli sõita mootorrattaga mööda eriti kivist teed ning lõpuks kihutada läbi Aafrika savanni. See oli fantastiline kogemus. Üllatuseks oli aga avastada, et selle küla elanikest on 90% adventistid. Keset küla on adventkirik, kus käib koos regulaarselt 500 inimest.

30.12
Head vana aasta lõppu! Aeg läheb kiiresti ning ka see Etioopia projekt läheneb kiiresti oma lõpule.
Kui rääkida jõuludest, siis siin neid hetkel ei ole. Etiooplased tähistavad jõule õigeusu kalendri järgi. Seega alles 7. jaanuaril, mis tähendab, et ma lahkun siit täpselt nende jõulupäeval. Nii et minul siin jõulutunne täielikult puudub.
Mis puudutab aga konfessioone, siis Etioopia on ääretult huvitav maa. Siin eksisteerivad sõbralikult koos nii kristlus kui ka islam. Samas on Etioopias täiesti unikaalseid kristluse vorme: ainult Etioopias eksisteerib Etioopia õigeusu kirik. Samuti on siin ka väga populaarne nn apostellik kirik, mis on samuti kohalikku päritolu ning millel on üle riigi üle 3 miljoni liikme. Ka mitmesugused karismaatilised ja nelipühi kogudused on populaarsed. Samas peab ütlema, et ka adventiste on siin palju. Selle 11 nädalaga olen kokku puutunud totaalselt teistsuguse maailmaga.
Kõigile suured tänud annetamast! See projekt on ka minu jaoks suureks väljakutseks saanud.
Just täna muretsesime kooli raamatukogule 30 tooli, et lapsed saaksid normaalselt istuda. Samuti tellime arvutitele arvutilauad. Kuna kool plaanib peagi alustada keskõppega ning vaikselt valmistab selleks ette ka vastavaid ruume, siis peagi saavad õpetajad endale ka kontori, kuhu muretseme 9 tooli külalistele (enamalt jaolt õpilaste vanemad). Ning uute klasside jaoks ostame ka hetkel 10 uut pinki.
Lisaks sellele olen vaikselt toetanud ka paari peret näiteks uute kingadega (sest vanad olid tõesti täiesti läbi), maksin ühele 5 lapsega perele 500 birri toetust, et nad saaksid koolile oma õppevõla ära tasuda ning õpilased saaksid õppimist jätkata (ühe õpilase kuumaks on umbes 50 birri). Lisaks toetasin täna ka 5 selle kooli kõige suuremates võlgades olevat perekonda, kokku 3750 birriga, et nende lapsed saaksid edasi õppida.
Ja sel pühapäeval võimaldasin kõigil õpetajatel koos oma abikaasadega käia väljasõidul (looduspargis), mis läks maksma 2000 birri. Kui küsisin ühelt õpetajalt ja tema abikaasalt, millal nad viimati kuskil väljasõidul viibisid, siis vastuseks tuli, et abiellumisel, kui kolimist mitte arvesse võtta. Oli hämmastav, millist elevust see õpetajates ja nende lastes ning abikaasades tekitas, kui said korraks 150 km kaugusel oma kodust ära käia. Nad polnud selles rahvuspargis kordagi käinud. Isegi nemad panid imeks oma maa loodust.
Täna otsime koolile ka 50 pakki koopiapaberit (ligi 4000 birri), et nad saaksid seda julgelt oma õpetamise juures kasutada. Senini on neil küll olemas koopiamasin, aga paberit pole, mis muutis kogu ettevõtmise küsitavaks. Nüüdseks on neil olemas mõneks ajaks paberivaru.
Mis puudutab arvuteid, siis tänaseks on raamatukogus 5 arvutit, mis on kõik kenasti võrgus ning prindivad ühte võrguprinterisse. Õpetajate silmad lähevad suureks, kui seletan, et printida saab ühte ja samasse printerisse ükskõik millisest arvutist. Kõik nad istuvad usinalt arvutite taga ning pusivad oma esimesi algelisi wordi-dokumente. Koolil on plaanis ka arvutiõpetaja palgata ning kogu piirkonnale arvutikursuseid läbi viima hakata, et selle kaudu kohalikku haridust ja teadmisi edendada.
Lisaks sellele on siin veel plaanis kinkida igale õpilasele jõuludeks üks ilus pastakas (täna käisime ka neid poodidest tühjaks ostmas ning ma sooviksin teie poolt ka õpetajatele ühe väikese jõulukingituse teha. Tuli just meelde, et ka kõige vaesematele (kooli kolm valvurit ning koristaja), sai antud igaühele 1000 birri, et nad saaksid oma töökohustuste täitmiseks sobilikumad riided ning jalanõud osta, mida nad olevat juba kolm aastat mangunud ja palunud, mis polnud aga siiani lihtsalt võimalik.
Ühesõnaga on omamoodi hämmastav näha, kuidas üks kool ja sellega seotud inimesed äkki kõik ellu ärkavad! Oo jaa… lisaks sai toetatud ka ühte pastorit (kes Etioopia Adventkolledžisse oma perega õppima läks) ning kes sattus ootamatult raskustesse, sest tema lapseootel abikaasa viidi haiglasse. Tänu teile sai ka teda toetatud 2000 birriga, mis aitab teda tema teoloogiaõpingutes. Tema telefonikõne voolas lausa üle tänulikkusest.
See kõik on vaid lühike ja põgus ülevaade sellest, mida on võimalik siin ära teha. Muide, ka see tüdruk Kidist, kes Epilepsia all kannatab, ka tema on nüüd tänu Karmenile ja teile õige ravi peal ning on juba õnnelikult koolis tagasi ning naeratab rohkem kui kunagi varem. Tema vanemad ei jõua ega jaksa ära tänada, et mingid valged kaugelt Eestist neist nii palju hoolivad, et nende haiget tütart toetavad ja talle tuleviku kingivad. Nii et aitäh teile. armsad kaasmaalased!

Head uut kõigile!!!